Sbor dobrovolných hasičů Slatinky má k 1. 1. 2025 celkem 56 členů, z toho 39 můžu, 7 žen a 10 mladých hasičů. Každý rok pravidelně pořádá kulturně společenské akce v obci:
dále se zástupci sboru účastní významných hasičských událostí a slavností, jako jsou:
S myšlenkou uskutečnit první organizovaný novoroční výstup na Kosíř přišli pan Vévoda, Smékal a Káňa v roce 1988 z TJ Sigma Lutín. Prvního ročníku se zúčastnilo celkem 836 osob. Zájem o to navštívit nejvyšší horu Hané se postupem dalších ročníků zvyšoval (v letech 1989 až 1999 to bylo 700 až 1 000 osob, od roku 2 000 je to více než 1 000 osob). Během těchto několika let nebylo na Kosíři zajištěno žádné občerstvení. Změna nastala až 1. 1. 2003, kdy se k pořadatelům z TJ Sigma Lutín přidalo i pár dobrovolných hasičů ze Slatinek, kteří na vrcholu připravili menší občerstvení. Rok 2011, přinesl další významnou změnu, nejen že na vrchol zavítalo přes 3 000 návštěvníků, ale zároveň proběhlo poklepání na základní kámen k připravované stavbě rozhledny (otevřena v roce 2013). Zatím nejvíce turistů na vrchol zavítalo v roce 2016, a to 4 012. Od roku 2003 pravidelně zajišťujeme občerstvení (zvěřinový guláš, pochoutky z udírny, svařák a nějaké nealko) na novoročním výstupu na Velký Kosíř.
Koncem června se setkáváme se spoluobčany na návsi ve Slatinkách při oslavě hodů, tzv. posvícení. Hodové posezení je považováno za nezbytnou součást kulturního života v naší obci. Jak hody vznikly? Dříve v každé obci její obyvatelé stavěli kostel nebo kapli. Ty, aby po dostavbě mohly být používány pro bohoslužby, musely být slavnostním způsobem vyjmuty ze světské sféry a posvěceny pro služby Bohu. Při této příležitosti se též vybíral patron kostela. Lidé si tuto událost každý rok připomínali oslavami, tzv. posvícení, v den vysvěcení nebo ve svátek patrona. A jak je to ve Slatinkách? Slatinkovská kaplička byla postavena v roce 1822 a zasvěcena patronu sv. Jana a Pavla, kteří jsou nazývání jako ochránci proti nečasu, bleskům a krupobití a také jako přímluvci za déšť nebo proti dešti. Jejich svátek připadá na den 26. června, a proto je oslavujeme koncem června. Každoročně zajišťujeme odpolední program (divadelní představení, různé show, mažoretky, tradiční hodové soutěže – slatinkovské mamlas a Grand-prix-tragačo) a zajišťujeme bohaté občerstvení.
Historie výlovu slatinkovského rybníka se začala psát v roce 2004. V té době, sbor dobrovolných hasičů, pořádal na parketu v lese každoročně čtyři taneční zábavy a na rybníku trokiádu. Toho roku bylo však léto i začátek podzimu mimořádně nevlídné. Pro studené a deštivé počasí, byly všechny tyto akce zrušeny, a byl tu nápad uspořádat výlov rybníka. Část členů si klepala na čelo, část byla nadšena pro takovou recesi (nejedná se o klasický rybník, ale o požární nádrž :-)). A tak patnáctého října, po krátké přípravě, se zapůjčenou sítí a totálním nedostatkem zkušeností proběhl premiérový pokus o výlov rybníka. Od té doby pravidelně každý rok organizujeme výlov, na který se sjíždí návštěvníci z širokého okolí.
Při příležitosti 100. výročí založení sboru vydal sbor dobrovolných hasičů Slatinky knihu zachycující události a život hasičského sboru od jeho založení až po současnost, a to díky dochovanému, kompletnímu archivu jednacích knih. Existují totiž zápisy ze všech svolaných schůzí za celých sto roků. Opis některých částí je použit v původní podobě tak, jak naši dědové tenkrát mluvili.
V publikaci jsou využity fotografie a dokumenty nejen z archivu sboru, ale také zapůjčené od místních občanů. V některých letech se mnoho obrazového materiálu nedochovalo, jelikož byla nařízena jeho skartace…údajně z důvodu přeplněných skříní ve zbrojnici. Bohužel z některých roků se ani žádné fotografie nenašly.
V knize jsou zmíněny i zajímavosti z obce Slatinky, jelikož hasičský sbor po celou dobu své působnosti úzce spolupracuje s obecním úřadem.
Knihu se podařilo vydat jen díky velkému úsilí našeho kronikáře a bývalého starosty sboru bratra Jiřího Hexmana, který obsahové přípravě věnoval více než dva roky. Po grafické stránce knihu zpracovala paní Monika Prokopová.